Zâmbetul este terapie gratuită pentru suflet

Astăzi, 1 aprilie de Ziua păcălelilor, am creat bună dispoziție comunității gimnaziului. Am întâlnit elevii și profesorii cu personaje vesele, clown, Pepi-ciorap-lung, baloane, zîmbete, multe șotii și zâmbete. Elevii cl.VIII-a „B” au prezentat activitatea extraccuriculară „Lume, lume, hai la glume!”

Aparținem cu toții unui popor, care a știut din moși strămoși să râdă cu poftă , exteriorizându-și umorul în snoave la șezători , strigături lansate la horă , glume care-i pișcă pe cei cu metehne sau vorbe cu haz pentru îndulcirea sufletului. Umorul, ca și soarele , biruie întunericul! La această sărbătoare i-am avut ca „oaspeți” pe Păcală și prietenii lui, „regele umorului” moldovenesc Gheorghe Urschi, multe glume, cântece și dansuri.

Zâmbește și vei avea prieteni, încruntă-te și vei avea riduri!