2 martie – Ziua Memoriei și Recunoștinței în Republica Moldova

2 martie – Ziua Memoriei și Recunoștinței în Republica Moldova, moment de onoare a sacrificiului celor căzuți în conflictul armat din 1992. În contextul circularei MEC, cu privire la organizarea în perioada 26 februarie – 02 martie 2024 a Săptămânii Memoriei și Recunoștinței a celor căzuți în conflictul armat din 1992, în IP Gimnaziul Gheorghe Rîșcanu, s-au desfășurat activități de sensibilizare și conștientizare a consecințelor războiului, de înțelegere a responsabilităților și drepturilor cetățenești și de promovare a toleranței și a bunei înțelegeri între popoare. Administrația gimnaziului aduce mulțumiri domnului Bodarev Constantin, pentru implicarea și realizarea Lecției de Memorie și Recunoștință cu elevii gimnaziului.

Eroii nu se uită niciodată!